Wpływ Child Benefit na emeryturę matki

0

Życie w Wielkiej Brytanii daje nam prawo uczestniczenia w tutejszym systemie świadczeń i budowania swojej emerytury. Warto, by polskie mamy z UK miały świadomość, że składki emerytalne mogą być odprowadzane także za kobietę, która zamiast pracy zawodowej wybrała opiekę nad dziećmi.

Niezależnie od tego, czy planujemy zostać w UK na stałe, czy też wracać do Polski, warto wykorzystać możliwości, które niesie ze sobą życie na Wyspach. Warunkiem, który musi zostać spełniony, by składka rosła w czasie, w którym kobieta nie prowadziła aktywności zawodowej, jest pobieranie Child Benefit. Ważne przy tym, aby to matka figurowała w urzędzie jako osoba aplikująca.

Child Benefit w wysokości £20,70 tygodniowo za pierwsze dziecko i £13,70 za każde kolejne przysługuje wszystkim rodzicom, których dochód nie przekracza £50 000 rocznie. W przypadku wyższych zarobków zasiłek ten obciążony zostaje podatkiem. Jednak nawet wówczas nie warto rezygnować z jego pobierania. Utrzymanie Child Benefit do momentu ukończenia przez nasze dziecko 16 roku życia pozytywnie wpłynie na wysokość świadczeń otrzymywanych przez matkę w przyszłości.

Jeśli pobierasz Child Benefit, ale z jakiegoś względu masz wątpliwości co do swojej sytuacji na koncie emerytalnym, zawsze możesz sprawdzić swój National Insurance Record. Najłatwiej zrobić to online. Pierwszym krokiem będzie w tym przypadku założenie konta w Government Gateway, drugim wizyta na stronie www.gov.uk/check-state-pension

Emerytura wielu z nas wydaje się czymś odległym. O kwestie, które jej dotyczą warto zadbać jednak już teraz. Szczególnie, jeśli nie wymaga to od nas żadnych nakładów finansowych ani zbyt dużej ilości czasu.

KMK