Kamery policyjne – nowy sposób na zabezpieczenie środowiska pracy

0

Mimo zróżnicowanego szkolenia, jakie przechodzi każdy funkcjonariusz policji, niebezpieczeństwo zawodowe jest nieuniknione. Dotyczy to być może bardziej kobiet w służbach policji niż mężczyzn, którzy mają to szczęście, że nigdy nie byli i nie będą postrzegani jako słaba płeć.

W ramach zabezpieczenia każdego funkcjonariusza w służbie organów ścigania, państwo zainwestowało w kamery. Będą one przyczepiane do mundurów i wykorzystywane podczas czynności zadaniowych. Kamery najlepiej sprawdzają się, gdy policja informuje o ich wykorzystaniu, unikając przekazywania informacji o wyłączaniu urządzeń.

Jak takie decyzje rządowe wpływają na dynamikę pracy nie tylko samych funkcjonariuszy, ale i społeczeństwa? Głównie chodzi o skargi o domniemane niedopatrzenia podczas wykonywania czynności służbowych, zażalenia pojmanych, które jak się okazuje są często bezpodstawne.

Wedle badań opublikowanych we wrześniu przez Uniwersytet w Cambridge, kamery przyczepione do munduru policyjnego mogą drastycznie obniżyć liczbę skarg i zażaleń przeciwko służbom policyjnym.

Badania opierały się na wynikach, jakie uzyskano po roku pracy, której częścią była grupa 2 tys. funkcjonariuszy na terenie Wielkiej Brytanii oraz USA. W porównaniu z ubiegłym rokiem liczba skarg i zażaleń zmalała o 93%. Wiąże się to nie tylko z wpływem na podejrzanych podczas podejmowanych przez policję działań, ale i większą samoświadomością samych funkcjonariuszy przy wykonywaniu zadań podczas służby.

Jedno jest pewne – kamery to krok do przodu, z którego w szczególności będą zadowolone funkcjonariuszki, gdyż to one częściej padają ofiarą przemocy w terenie.