Odszkodowanie za wypadek w pracy

0

Wiele osób, które ucierpiało w wypadku jest niechętnych, aby rozpocząć roszczenie przeciwko pracodawcy. Powodem jest przekonanie, iż wniesienie sprawy zagroziłoby bezpieczeństwu zatrudnienia lub sprawiło, że sytuacja w pracy zmieniałby się na gorszą. Jest to jednak błędne wyobrażenie odnośnie tego, w jaki sposób otrzymuje się odszkodowanie.

Wg angielskiego prawa każdy pracodawca musi posiadać polisę ubezpieczeniową, aby zabezpieczyć pracowników, gości oraz podwykonawców. W związku z tym odszkodowanie wypłaci firma ubezpieczeniowa, a nie pracodawca.

Kiedy powinienem rozpocząć procedurę odszkodowawczą?

Dobrze wiemy, iż zaraz po wypadku pamięć i wspomnienia poszkodowanego, jak i świadków są najlepsze. Dlatego zawsze zalecamy skontaktowanie się z prawnikiem tak szybko, jak to tylko możliwe.

Co powinienem zrobić, aby pomóc sobie po wypadku?

Nieważne jak niewielkie lub poważne są twoje obrażenia. To niezbędne, byś zgłosił wypadek do pracodawcy i upewnił się, że został on zapisany w tzw. Accident Book. W przypadku doznania poważnych obrażeń, powinieneś upewnić się, że pracodawca zgłosił wypadek do Health and Safety Executive. Warto również zapisać dane świadków – także tych, którzy widzieli co się stało po wypadku. Przy takiej sprawie pomocne będą dobrej jakości zdjęcia.

Jaką kwotę odszkodowania mogę uzyskać?

Jest to najczęściej zadawane pytanie. Weźmiemy pod uwagę Twoje indywidualne okoliczności (np. urazy z przed wypadku, leczenie otrzymane od NHS lub prywatnie), jak również wszelkie obrażenia psychologiczne. Pracujemy zgodnie z wytycznymi the Judicial Studies Board Guidelines, aby wycenić kwotę odszkodowania i poinformować Cię, ile możesz uzyskać od firmy ubezpieczeniowej.

Obrażenia związane z wypadkami w pracy mogą być poważne i skomplikowane. W związku z tym bardzo prawdopodobne jest, że zostaniesz zbadany przez kilku lekarzy sądowych zanim uzyskamy pełen obraz doznanych obrażeń. Wysokość Twojego odszkodowania będzie zależała od tego, jak poważne są urazy. Również my wystąpimy o przedpłatę odszkodowania od firmy ubezpieczeniowej oraz zorganizujemy fizjoterapię.

Prawo stanowi, iż należy Ci się roszczenie za straty finansowe takie jak koszt lekarstw, wydatki związane z podróżami na spotkania medyczne. Jeżeli Twoja przyszła pozycja na rynku pracy będzie pogorszona, prawo nakłada obowiązek na firmę ubezpieczeniową, aby zapłaciła za Twoje przyszłe straty.

Dla przykładu, możesz wymagać odpowiednio dostosowanego mieszkania lub samochodu i zwrotu kosztów operacji – jeżeli będzie wymagana w przyszłości. Również możemy wyliczyć kwotę straconych zarobków, które mógłbyś uzyskać, gdyby nie doszło do wypadku.

Czy muszę iść do sądu aby otrzymać odszkodowanie?

Tylko bardzo mała część spraw wymaga rozprawy sądowej. Dzieje się tak, gdy występują spory odnośnie odpowiedzialności za wypadek lub kwoty odszkodowania. Firmy ubezpieczeniowe są bardziej skłonne, aby zawrzeć ugodę i ponad 95% spraw kończy się bez konieczności rozprawy sądowej. Proces odszkodowawczy polega na przesyłaniu korespondencji pomiędzy stronami lub wysyłaniu dokumentacji do sądu. Twój prawnik również negocjuje z firmą ubezpieczeniową, aby uzyskać jak najwyższą kwotę odszkodowania.

Dariusz Barabasz

Kancelaria prawna

Graham M Riley & Co. Solicitors Ltd

 

Informacji zawartych w tym artykule nie należy traktować jako porad prawnych. Służą one wyłącznie do celów informacyjnych. O konkretną poradę prawną dla każdego przypadku z osobna należy zawsze zwrócić się do odpowiednio wykwalifikowanego prawnika.