Aktywni filmowo

0

Chociaż głównym zadaniem Play Poland Film Festival jest zaprezentowanie dorobku naszej rodzimej kinematografii międzynarodowej widowni, organizatorzy starają się organizować również liczne pokazy specjalne i wydarzenia kulturalne, z myślą o dotarciu do coraz szerszej rzeszy przedstawicieli Polonii.

Zapoczątkowane w zeszłym roku pokazy kultowych bajek dla dzieci, z powodzeniem wpisały się w coroczny grafik wydarzenia. Przy okazji VI edycji zaproszono natomiast do współpracy prężnie działającą  w Edynburgu grupę, która zrzesza osoby po 50. roku życia, chcące aktywnie spędzać wolny czas. Dzięki Play Poland, do napiętego grafiku wycieczek i spotkań udało się dołączyć również pokaz filmowy krótkich metraży Katowickiej Szkoły Filmowej, który odbędzie się już 12 listopada w edynburskim St Margaret’s House. 17 listopada w Carrickvale Community Centre, będzie można ponadto wziąć udział w pokazie krótkich metraży Studio Munka zorganizowanym dzięki wsparciu szkockiej organizacji Health in Mind. Obydwie projekcje są otwarte dla gości spoza wymienionych organizacji.

Końcówka szkockiej edycji Play Poland nie obędzie się oczywiście bez hucznego pożegnania. 17 listopada w edynburskim klubie The Mash House odbędzie się festiwalowe afterparty. Impreza rozpocznie się pokazem niemego filmu „Mocny Człowiek”(1929) wyświetlanego przy akompaniamencie muzyki granej na żywo przez Waldemara Marka, aranżera i kompozytora, członka projektu muzycznego Suna Path. Po pokazie, Play Poland we współpracy z grupą Artesfera Collective, zapewnią widowni taneczne afterparty. Za oprawę wydarzenia odpowiadać będzie stały rezydent edynburskiej sceny, DJ Corbett.

Po emocjach ponad dwudziestu pokazów w Szkocji, przyjdzie czas na wydarzenie dla widzów, którzy marzą o tym, żeby stanąć po drugiej stronie kamery. 19 listopada, pod okiem reżysera Pavła Shepana odbędą się warsztaty filmowe w Edynburgu. Uczestnicy będą uczyć się, jak przygotować się do stworzenia własnego filmu krótkometrażowego. Warsztaty odbędą się w języku angielskim.

Koniec szkockiej edycji festiwalu niemal pokryje się z rozpoczęciem wydarzeń w Anglii, gdzie publiczność będzie miała okazję wziąć udział nie tylko w kilkunastu pokazach, ale również w wystawie, koncercie folkowej wokalistki Ede Kay, czy wreszcie imprezie zakończenia VI edycji Play Poland Film Festival w rytmach polskiego disco i jazzu.

Więcej informacji o wydarzeniach: www.playpoland.org.uk