Jak zmniejszyć zużycie paliwa w samochodzie?

0

Każdemu zależy na tym, by jego auto zużywało jak najmniej paliwa. Niestety, w codziennej eksploatacji samochodu często zapominamy o podstawowych zasadach ekonomicznej jazdy. Co ważne, aby nasze auto paliło mniej, nie musimy zmieniać stylu jazdy. Wystarczy, że zastosujemy się do kilku prostych rad, by na jednym tankowaniu zajechać dalej.

Jednym z czynników bezpośrednio wypływających na zużycie paliwa, są opory stawiane przez koła. Pamiętaj o tym, że zbyt niskie ciśnienie nie tylko zwiększy spalanie paliwa, ale też wpłynie na szybsze zużycie opon. Dlatego regularnie sprawdzaj, czy w kołach masz odpowiednie ciśnienie. Spadek ciśnienia o 0,2 bara to wzrost zużycia paliwa nawet o 2 proc!

Podczas zmiany opon na nowe, poszukaj produktów o zmniejszonych oporach toczenia — ich wartości określają eko-etykiety. Warto, byś zainwestował w lekkie aluminiowe felgi. Pamiętaj również o tym, by nie montować  szerszych opon oraz kół o dużej średnicy.

Równie ważna jest regularna wymiana oleju. Stary może zwiększyć zużycie paliwa nawet o 3 proc. Regularnie sprawdzaj stan świec zapłonowych oraz przewodów wysokiego napięcia. Ich stan także wpływa na spalanie.

Chcąc zaoszczędzić, zadbaj o filtr powietrza. To niewielki wydatek, a gdy filtr jest zapchany, utrudnia silnikowi zasysanie odpowiednich ilości powietrza — w związku z czym ten zużywa więcej paliwa. Zmieniaj biegi w odpowiednim momencie, jednocześnie unikając wciskania pedału gazu do oporu. Staraj się przewidywać wydarzenia na drodze i zamiast dociskać hamulec w ostatniej chwili, hamuj silnikiem.

Miej świadomość, że bagażnik dachowy, dodatkowe halogeny i inne akcesoria zakłócające opływ powietrza wokół auta, znacząco wpływają na poziom zużycia paliwa.

Stosując się do kilku prostych rad, możesz obniżyć zużycie paliwa w swoim samochodzie nawet o 10 proc. Niejako przy okazji zadbasz o jego dobry stan techniczny.

A zatem szerokiej drogi!