Stop cyberprzemocy – uważaj w sieci!

0
cyber-przemoc, internet, zagrożenie, cyber przemoc, zagrożenie, internet, sieć,
cyber-przemoc, internet, zagrożenie, cyber przemoc, zagrożenie, internet, sieć,

Wraz z rozwojem Internetu pojawiły się nowe formy komunikacji. Gry online, portale społecznościowe oraz komunikatory internetowe stwarzają możliwość poznania osób z całego świata – bez wychodzenia z domu. Szybkie i łatwe nawiązywanie internetowych znajomości jest atrakcyjne przede wszystkim dla dzieci i młodzieży.

O ile w świecie realnym wielu młodych ludzi ma trudności z wejściem w relacje koleżeńskie, wirtualna rzeczywistość stwarza pozornie idealne warunki do przełamania nieśmiałości i zyskania przyjaciół. Nic więc dziwnego, że co trzeci młody człowiek regularnie komunikuje się przez Internet z osobami, których nigdy nie poznał na żywo. Systematyczne kontakty z obcymi ludźmi mogą być jednak tragiczne w skutkach. Dzieci są zwykle ufne i chętnie dzielą się informacjami na swój temat. Często nieopatrznie zdradzają swoje dane osobowe, adres zamieszkania lub numer telefonu komórkowego. Wówczas bardzo łatwo mogą paść ofiarą oszusta lub pedofila wykorzystującego naiwność dziecka.

Prześladowanie przez Internet przybiera różne formy. Dziecko może stać się obiektem wulgarnych ataków słownych, ale i gróźb cielesnych. Upokarzanie i zastraszanie w Internecie może doprowadzić do próby samobójczej ofiary. W ostatnim czasie notuje się coraz więcej przypadków targnięcia się nastolatków na swoje życie po miesiącach szykan. W październiku 2012 roku kanadyjską opinią publiczną wstrząsnęła samobójcza śmierć Amandy Todd, piętnastolatki, która była szantażowana przez mężczyznę poznanego na czacie video. Nieznajomy namówił trzynastoletnią wówczas Amandę, by pokazała mu biust i zrobił jej zdjęcia. Następnie usiłował wymusić na dziewczynce całkowite obnażenie się. Gdy odmówiła, wysłał jej zdjęcia rodzinie i znajomym. Amanda stała się obiektem ataków w szkole i wpadła w depresję. Podobnych historii jest coraz więcej. Niestety, wielu rodziców nie uświadamia sobie, że ich dzieci również mogą paść ofiarą cyberprzemocy lub pedofila szukającego swoich ofiar na czatach lub portalach społecznościowych.

Rodzice powinni mieć świadomość, że mają ogromny wpływ na sposób, w jaki dziecko korzysta z Internetu. Należy zadbać o to, by młody człowiek poznawał zasoby sieci wraz z rodzicem, który pomoże mu znaleźć ciekawe i bezpieczne strony internetowe. Kluczowe jest przy tym wpajanie dziecku zasad rozsądnego korzystania z Internetu. Dziecko musi wiedzieć, że podawanie informacji na swój temat obcym osobom jest bardzo ryzykowne, podobnie jak spotykanie się z nieznajomymi poznanymi przez Internet bez wiedzy i zgody rodziców.

Warto zwrócić uwagę na strony odwiedzane przez dziecko i osoby, z którymi koresponduje. Ponadto należy poinstruować dziecko, jak ma zachować się w nietypowych, potencjalnie groźnych sytuacjach. Jeśli internetowy kontakt z daną osobą wzbudza w nim lęk lub dyskomfort, mały internauta powinien natychmiast zgłosić to rodzicowi. Należy uświadomić dziecku, że jeżeli otrzymuje ubliżające mu maile lub wiadomości zawierające groźby, nie powinno ich usuwać. Jest to potencjalny materiał dowodowy, który może pomóc policji w ustaleniu tożsamości internetowego agresora.

Rodzice często mają wrażenie, że pod względem znajomości nowoczesnych technologii są daleko za swoimi dziećmi. Brak biegłości w posługiwaniu się nowinkami technicznymi nie może być jednak wymówką dla ignorancji w kwestii bezpieczeństwa dziecka w sieci. Mali internauci potrzebują ochrony i wsparcia, by Internet nie przestał nigdy być dla nich źródłem informacji i bezpiecznej rozrywki.

Dzieci o cyberprzemocy

Cyberprzemoc to problem, który spotyka przede wszystkim młodych ludzi. Chłopcy i dziewczyny, którzy często używają Internetu, są szczególnie narażeni. To przemoc przy użyciu Internetu polegająca na tym, że nieznani ludzie wyzywają i straszą innych lub publikują zdjęcia bez zgody właściciela. Robią to, by kogoś obrazić i ośmieszyć. Mogą też podszywać się pod czyjeś konto i udawać kogoś innego, przez co czują się bezkarni, gdyż trudno ich namierzyć.

Może to powodować depresję u młodych osób, które zostają zastraszone i boją się o tym powiedzieć. Większość osób nie wie jak zachować się w takiej sytuacji i czasem dochodzi nawet do samobójstwa. Dlatego właśnie dzieci powinny rozmawiać z rodzicami lub innymi zaufanymi osobami o swoich problemach.