Sieć Tesco będzie oddawać niesprzedaną żywność potrzebującym

0
tesco, żywność, pomoc, oddawanie, wielka Brytania,
tesco, żywność, pomoc, oddawanie, wielka Brytania,

Według badań, obecnie na Wyspach marynuje się co najmniej 4,3 mln ton żywności rocznie, warto podkreślić, że wyrzucana żywność nadal nadaje się do spożycia.
Faktem jest również, że najwięcej jedzenia marnotrawi się w gospodarstwach domowych.
Aby temu zapobiec, popularna sieć supermarketów ogłosiła współpracę z 5 000 organizacji zajmujących się pomocą najbardziej potrzebującym. Tesco, bo o nim mowa-
eden z największych brytyjskich detalistów postanowił oddawać niesprzedaną żywność ze swoich sklepów na cele charytatywne – podaje dziennik „The Independent”.
Inicjatywa ta ma na celu ograniczenie do 2017 roku wyrzucanej żywności w Wielkiej Brytanii.

Do tej pory tylko 2 proc. żywnościowych odpadów generowanych przez supermarkety, restauracje i producentów żywności była rozdawana biednym. Lwia część trafia na wysypiska. Częstym powodem usunięcia żywności z półek sklepowych jest to, że nie spełnia wymaganych norm.

Giganci branży spożywczej zaapelowali także do mieszkańców Zjednoczonego Królestwa o kupowanie także tych niezbyt ładnych warzyw, bo one nadal są pełnowartościowe i dobre. Według najnowszego planu zatytułowanego „Community Food Connection”, w ciągu najbliższych 6 miesięcy 22 tony jedzenia trafią do najbardziej potrzebujących osób w kraju.
Każdy
mieszkaniec Unii Europejskiej marnuje w skali roku przeciętnie123 kg żywności-16 proc. tego, co kupuje. W sumie co roku na naszym kontynencie marnuje się 47 mln ton produktów spożywczych. Najczęściej marnowane są warzywa, owoce i produkty ze zbóż. Są one stosunkowo mało trwałe, a jednocześnie tańsze niż choćby mięso, więc często są kupowane na zapas. Zdaniem autorów badania, niemal 80 proc. (97 kg na osobę) marnotrawstwa można łatwo uniknąć.

londynek-logo
Źródło: Londynek.net