Polscy asystenci w brytyjskich szkołach

0
Polacy, polscy, szkoły, anglia, wielka brytania,
Polacy, polscy, szkoły, anglia, wielka brytania,

Według najnowszych badań, w Wielkiej Brytanii obecnie mieszka prawie 200 tys. uczniów z Polski i innych krajów Europy Wschodniej. Polskie dzieci zazwyczaj szybko uczą się nowego języka, zauważono jednak, że jest odsetek dzieci, które nieco gorzej radzą sobie z językiem angielskim. Aby im pomóc, szkoły postanowiły zatrudniać indywidualnych tłumaczy, którzy mieliby być obecni podczas zajęć – informuje gazeta „Daily Mail”.

Na przydzielenie osobistego asystenta nauczania (teaching assistant) mogą liczyć dzieci z Polski, Litwy, Słowacji czy Rumunii. Dla szkół jest to niekiedy jedyne wyjście, aby uczeń mógł zrozumieć przekazywaną podczas lekcji treść.

Osoba decydująca się na posadę indywidualnego tłumacza w szkole może liczyć na zarobek £65 za dzień (praca tylko w godzinach szkolnych). Jedna ze szkół w Liverpoolu oferuje £300 za 5 dni, a dodatkowo zwraca koszty dojazdu. Warto zaznaczyć, że od kandydata nie jest wymagane żadne wykształcenie kierunkowe – musi jedynie znać biegle angielski oraz wymagany przez placówkę jeden z języków wschodnioeuropejskich. Asystent przypisywany jest na stałe do wybranego dziecka, nie będzie więc musiał dzielić uwagi np. na dwóch uczniów.

Kim Knappett, przewodnicząca brytyjskiego Związku Nauczycieli i Wykładowców (Association of Teachers and Lecturers) zwróciła uwagę, że szkoły z zespołem tłumaczy, włączając w to indywidualnych asystentów nauczania, mają teraz znacznie większą rolę do odegrania. Ma to związek z gigantycznym wzrostem liczby dzieci, dla których pierwszym językiem jest polski, litewski czy słowacki – ich liczba wzrosła z 52 tys. w 2009 roku do 200 tys. obecnie.
Do sprawy wydatków na tłumaczenia dla dzieci nieanglojęzycznych odniosło się ministerstwo edukacji, które oświadczyło, że od lat środki finansujące tego rodzaju przedsięwzięcia nie przekraczają jednego procenta całorocznego budżetu dla szkół.

londynek-logo
Źródło: Londynek.net