Amerykański prezydent odwiedzi Londyn

0
Obama, Prezydent, USA, londyn, wizyta, UE, wielka brytania,
Obama, Prezydent, USA, londyn, wizyta, UE, wielka brytania,

Na kwiecień zapowiedziano wizytę prezydenta USA Baracka Obamy w Londynie.
Podczas swojej wizyty, amerykański prezydent będzie starał się przekonać Brytyjczyków do pozostania w strukturach UE, poza tym spotka się z premierem brytyjskiego rządu- Davidem Cameronem, aby odświeżyć współpracę obu krajów.

Wynika to z niezadowolenia Białego Domu z poziomu zaangażowania brytyjskiego rządu w uregulowanie sytuacji w Libii, gdzie od kilku miesięcy trwają próby powołania rządu jedności narodowej. Chodzi o likwidację dwuwładzy w tym państwie.

Po upadku reżimu Muammara Kadafiego, obalonego i zabitego w 2011 roku, luźna koalicja zbrojnych ugrupowań o nazwie Jutrzenka Libii przejęła latem 2014 roku władzę nad Trypolisem, zmuszając prawowity rząd do przeniesienia się na wschód kraju. W październiku 2015 roku z inicjatywy ONZ i UE zostały podjęte konsultacje w sprawie utworzenia rządu jedności narodowej.

Niewielkie zaangażowanie Londynu w uregulowanie konfliktu w Libii jest postrzegane w Waszyngtonie jako „szczelina na solidnym gmachu specjalnych stosunków łączących W. Brytanię ze Stanami Zjednoczonymi”

Zdaniem „The Independent on Sunday” głównym celem wizyty Baracka Obamy – „niestrudzonego uczestnika zwycięskich kampanii politycznych” – będzie jednak nie Libia, a próba przekonania Brytyjczyków do opowiedzenia się za pozostaniem w UE.

Informacja o możliwej wizycie Obamy i jego poparciu dla pozostania W. Brytanii w UE została opublikowana wraz z wynikami sondażu wskazującego, że 35 proc. uczestników ankiety ufa Davidowi Cameronowi w sprawach dotyczących UE, a 34 proc. – merowi Londynu Borisowi Johnsonowi.

Po zawarciu na niedawnym szczycie w Brukseli porozumienia na temat zmiany zasad członkostwa w UE, Cameron ogłosił, że referendum w sprawie dalszego uczestnictwa w projekcie europejskim odbędzie się 23 czerwca.

Źródło;PAP