Obrażenia spowodowane przez drzewa

0
wypadek, obrażenia, drzewa, odszkodowania, silny wiatr,
wypadek, obrażenia, drzewa, odszkodowania, silny wiatr,

Okres zimowy w UK jest znany z nieprzyjemnej pogody oraz silnych wiatrów, które nie tylko są uciążliwe, lecz również mogą powodować liczne zagrożenia. Jednym z takich niebezpieczeństw są konary drzew spadające pod wpływem niekorzystnych warunków atmosferycznych.

Na właścicielach drzew spoczywa obowiązek dokonania rozsądnych czynności w celu oszacowania ryzyka dla osób trzecich. Należy tutaj wziąść pod uwagą fakt, iż od lokalnych samorządów oczekuje się znacznie więcej niż od właścicieli prywatnych.

Podczas oszacowywania ryzyka bierze się pod uwagę następujące czynniki:

– podatność drzewa lub jego części na przewrócenie się z powodu czynników atmosferycznych, wieku, chrób oraz pozycje drzewa pod względem wystawienia na silny wiatr.

– potencjalne niebezpieczenistwo związane z przewróceniem się drzewa, np. czy rośnie w pobliżu drogi, chodnika, linii kolejowej, placu zabaw, szkoły itp.

Własciciele muszą również wziąść pod uwagę jak poważne szkody mogą być spowodowane przez spadające drzewo. Zalicza się tu nie tylko straty materialne, ale również potencjale obrażenia ciała.

Osoba lub instytucja będąca właścicielem musi rozważyć, jakie potencjalne czynności należy wykonać, aby zabezpieczyć drzewo. Może to być usunięcie obumarłych lub zgniłych gałęzi, zabezpieczenie terenu wokół drzewa, lub regularne inspekcje mające na celu sprawdzenie zdrowia rośliny.

Lokalne samorządy zatrudniają tzw. „tree surgeons”, którzy zajmują się inspekcją oraz doglądaniem drzewostanu. Gdyby tacy inspektorzy nie wykonali swojej pracy w odpowiedni sposób, wówczas mogą istnieć przesłanki, aby strać się o odszkodowanie za obrażenia ciała i straty spowodowane spadającym drzewem.

Jednym z obowiązków lokalnych samorządów jest utrzymywanie dokumentacji i raportów odnośnie inspekcji. Gdy dojdzie do wypadku prawnik reprezetujący poszkodowaną osobę zarząda kopii takiej dokumentacji, aby sprawdzić czy nie doszło do zaniedbania ze strony właściciela. Może to być na przykład brak reakcji po odkryciu choroby wpływajacej na wytrzymałość danego drzewa.

Z drzewami związane są też inne niebezpieczeństwa. Zalicza sie do nich potknięcie o wystające konary, czy też kolizje z leżącymi na drodze gałęziami lub całymi drzewami. Gdy dojdzie do wypadku, należy zabezpieczyć dowody w postaci zdjęć oraz zapisać dane świadków. Szczególnie przydatne mogą okazać się zeznania okolicznych mieszkańców, którzy będą w stanie potwierdzić czy zauważyli sygnały, iż dane drzewo zagraża bezpieczeństwu.

 

Dariusz Barabasz

Kancelaria prawna

Graham M Riley & Co. Solicitors Ltd

Informacji zawartych w tym artykule nie należy traktować jako porad prawnych. Służą one wyłącznie do celów informacyjnych. O konkretną poradę prawną dla każdego przypadku z osobna należy zawsze zwrócić się do odpowiednio wykwalifikowanego prawnika.