Nowy rząd, nowe horyzonty?

0
X EuropaX PolskaX Nowu RządX PiSX MSZX MonX EdynburgX PoloniaX Konsul RPX Bazy NATO
X EuropaX PolskaX Nowu RządX PiSX MSZX MonX EdynburgX PoloniaX Konsul RPX Bazy NATO

Nowy rok rozpoczął się w polityce na dobre. Niedawno wybrany w Polsce nowy rząd również ruszył z kopyta, wprowadzając coraz to lepsze zmiany, organizując wizyty zagraniczne w celu odnowienia kontaktów i kontraktów, a wszystko jak wiadomo po to, aby Polakom w każdym zakątku Europy żyło się lepiej.

Nawiązując do owego programu, pod koniec stycznia, do Edynburga zawitała nie byle jaka delegacją prosto ze szczytów polskich władz, a mianowicie Minister Spraw Zagranicznych Witold Waszczykowski, oraz Minister Obrony Narodowej Antoni Macierewicz.
Oficjalnym powodem tej wizyty było spotkanie szefów dwóch resortów z ich brytyjskimi odpowiednikami, czyli ministrem SZ Philip Hammondem i ministrem ON Michaelem Fallonem. Panowie rozmawiali o sprawach dotyczących między innymi polityki zagranicznej i bezpieczeństwa, ze szczególnym naciskiem na lipcowy szczyt NATO w Warszawie. W trakcie rozmów Fallon miał zadeklarować wysłanie ok. 950 brytyjskich żołnierzy na ćwiczenia do Polski, oraz powierzenie polskim siłom kolejnego tysiąca w 2020 roku, w ramach specjalnej operacji bojowej.

Natomiast przed rozmowami z brytyjskimi politykami, w edynburskiej siedzibie Stowarzyszenia Polskich Kombatantów doszło również do spotkania ministrów z przedstawicielami Polonii. Co prawda wielu Polaków zainteresowanych polityką nowego rządu było nieco zniesmaczonych, ponieważ nie mogli wziąć udziału w tymże raczej nieoficjalnym spotkaniu, z uwagi na znikome informacje na jego temat, czego wyraz dali na forach internetowych.

Samo spotkanie przebiegało w miłej atmosferze wzajemnej adoracji. Rozpoczął je prezes SPK Marek Straczyński. Witając gości, w swojej przemowie wspominał historię brytyjskiej Polonii od czasów Drugiej Wojny Światowej, oraz wyraził wdzięczność za to,że mimo wielu problemów w kraju, polscy ministrowie przybyli na szkocką ziemię. Następnie głos zabrał Konsul RP w Edynburgu Dariusz Adler, który podczas swojego krótkiego wystąpienia podziękował za obecność środowisk polonijnych z tak wielu regionów Szkocji.

Kolejny przy mikrofonie był Minister Spraw Zagranicznych Witold Waszczykowski, witając się z przybyłymi po chrześcijańsku-„ Szczęść Boże” zapewnił, że bardzo dobrze rozumie sytuację Polaków na emigracji, ponieważ sam, w latach 80-tych zmuszony był opuścić ojczyznę z prawem jednokrotnego przekroczenia granicy.
Empatia szefa MSZ była do tego stopnia posunięta, że w swojej przemowie szczerze i z wielkim namaszczeniem, przeprosił wszystkich tych, którzy niedawno dopiero zyskali status emigrantów; – W imieniu nowego rządu, tych najnowszych emigrantów muszę serdecznie przeprosić. Polska nie sprostała, aby Wam zagwarantować godne warunki życia i pracy – powiedział minister Waszczykowski, zaznaczył jednak, że teraz Polska zaufała nowym władzom, które mają zmienić obecne tendencje do exodusu Polaków z kraju. Szef MSZ zapewnił, że nowy rząd zrobi wszystko, aby Ci, którzy zechcą wrócić do ojczyzny, będę mieli po co. Jednocześnie dodał – Potrzebujemy Was, potrzebujemy Waszej energii, potrzebujemy Waszej wiedzy, Waszego doświadczenia, które zdobyliście w innych krajach, Waszych umiejętności językowych, nasze ministerstwa stoją otworem, nasze urzędy również. Mam nadzieję, że nowe zakłady pracy, które zbudujemy również będą właśnie dla Was.

Minister Waszczykowski zapewnił, że obecna władza nie zapomni o polskiej emigracji. Mówił o zmianach, jakie mają dokonać się w Ministerstwie Spraw Zagranicznych, a które dotyczyć będą tworzenia nowych placówek konsularnych i oświatowych, w miejscach zamieszkania dużych skupisk Polaków.

Na koniec wystąpienia Pan minister wyraził nadzieję, że już wkrótce spotkamy się w Polsce, która” za chwilę da radę”

Po wystąpieniu Witolda Waszczykowskiego, głos zabrał drugi gość-Szef MON Antoni Macierewicz.

Jak przystało na głowę tegoż resort, minister zauważył obecność mundurowych, czyli polskich harcerzy, i powitał ich gromkim „czuwaj!”.

Minister Macierewicz od wspomnień o bazach polskich żołnierzy w Wielkiej Brytanii, gładko nawiązał do ewentualnej obecności brytyjskich żołnierzy na polskiej ziemi w ramach baz NATO, co właśnie miało być dyskutowane podczas spotkania z brytyjskimi ministrami.

Polski minister mówił o Polonii jako o najbardziej dynamicznych ambasadorach kraju wyrażając nadzieję, że tak nadal pozostanie.

Ale Pan minister Macierewicz nie byłby zapewne sobą, gdyby idąc w ślady przedmówcy nie wyraził zaproszenia, tym razem zdaje się skierowanego do harcerzy:- Polska armia na Was czeka, na Wasze umiejętności, zdolności, pomysłowość i nowoczesność. Liczymy na Waszą pomoc, zwłaszcza teraz, gdy wielki cień ze Wschodu zasnuwa horyzont – powiedział.

Szef MON podobnie jak Minister Waszczykowski zapewnił, że razem damy radę, budując bogaty i niepodległy kraj. Swoje wystąpienie minister Macierewicz zakończył zapewnieniem, że rząd Polski zawsze będzie z Polakami mieszkającymi na emigracji.

W mniej oficjalnej części spotkania była możliwość uściśnięcia rąk Panom ministrom, oraz zadawania pytań, z czego też wszyscy obecni skwapliwie korzystali, przy okazji strzelając sobie fotki z czcigodnymi gośćmi.

W ogniu pytań i gratulacji znalazł się najpierw minister Waszczykowski.

Wśród wielu innych padło pytanie, a raczej prośba o wyjaśnienie lub zdemontowanie wypowiedzi ministra Waszczykowskiego podczas wywiadu dla Reutersa,w którym to szef MSZ miał zasugerować, że zgodzi się na ograniczenie praw polskich imigrantów w UK w zamian za wzmocnienie sił NATO w Polsce.

Minister Waszczykowski odpowiedział, że wspomniany wywiad był zmanipulowany, a jego własne wypowiedzi wyjęte z kontekstu zdania, opublikowana została jedynie notatka z tego wywiadu.

Padło również pytanie nawiązujące do wystąpienia Pana ministra na początku spotkania:

-Skoro polscy emigranci zachęcani są przez nowy rząd do powrotu na łono ojczyzny, to kiedy realnie będzie to możliwe, biorąc pod uwagę sytuacje ekonomiczną kraju?

Minister odpowiedział,że rząd działa dopiero od niespełna 100 dni, ale będzie wdrażał i realizował nowy program, który w konsekwencji powinien umożliwić polskim rodzinom godny byt. Jako przykład podał zmiany w zasiłkach socjalnych w programie 500 plus, którego realizacja powinna rozpocząć się już w kwietniu.

Na uwagę jednego z rozmówców o płacach w Polsce, Waszczykowski potwierdził,że zdaje sobie sprawę, że płace są bardzo niskie, dlatego też zostaną one podniesione, obecnie skromnie do 12 zł za godzinę, ale będzie to proces trwały. Warto podkreślić,że wielką nadzieją polskiego ministra jest znacząco podniesiony poziom inwestycji w kraju, co z kolei ma zapewnić szerszy rynek pracy. Minister Waszczykowski zapewnił, że program, o którym mowa nie jest przeznaczony na najbliższe 10 lat, lecz będzie realizowany teraz i systematycznie.

Do Ministra Obrony Narodowej również skierowanych było wiele pytań. Miedzy innymi dotyczyły one katastrofy smoleńskiej, którą minister Macierewicz zobowiązał się do końca wyjaśnić, powołując się na istotne zmiany w prokuraturze tak, aby cywilni prokuratorzy również mogli zając się tą właśnie sprawą.

Na pytanie o zmiany w resorcie obrony narodowej szef MON, odpowiedział, że są one już wdrażane, i mają doprowadzić do tego, aby polska armia zdolna była do spełniania swojej podstawowej funkcji, jaką jest stanie na straży bezpieczeństwa kraju. Minister zauważył również, że do tej pory sprawy polskiej obronności spychane były na margines.

Na pytanie, co polski rząd zamierza zaoferować Brytyjczykom za to, że mocniej zaangażują się w obronę wschodniej flanki NATO, minister odpowiedział nieco wymijająco, że owo zaangażowanie jest w interesie wszystkich członków NATO, dlatego nie można tak handlowo podchodzić do tego tematu, ponieważ polskie wojska również angażowały się w konflikty na całym świecie właśnie w tej idei, nie wyciągając w zamian rąk po gratyfikacje.

Padło również pytanie na temat ewentualnego przywrócenia zasadniczej służby wojskowej, jak to się ma w stosunku do osób, które zgodnie z ustawą, zgłosiły swój pobyt za granica na czas dłuższy niż 3 miesiące?

Minister Waszczykowski odpowiedział, że za wcześnie mówić o takich planach, na razie obrona terytorialna kraju oparta jest wyłącznie na ćwiczeniach, a nie na przywróceniu zasadniczej służby wojskowej. Obecnie Ministerstwo Obrony Narodowej nie planuje takich działań.

Pytań do przedstawicieli polskiego rządu było wiele, przytoczyliśmy tylko niektóre z nich, jednak czy odpowiedzi szefów obu resortów były satysfakcjonujące dla polskich emigrantów? W trakcie spotkania z ust obu ministrów padło wiele obietnic, zapewnień, że teraz może być już tylko lepiej.

Opinie na ten temat, jak zwykle są podzielone, dowodem na to była demonstracja, jaka miała miejsce pod siedzibą SPK .
„Demokracja! Konstytucja!” – skandowali zebrani, powiewając flagami polskimi, unijnymi i LGBT. Część protestujących demonstrowała pod sztandarem Partii Razem. Na pytanie, dlaczego protestują, przedstawiciele demonstrantów odpowiedzieli:- „Przyszliśmy protestować, ponieważ przeraża nas to co się dzieje w Polsce. To jak krok po kroku niszczona jest tam demokracja”.

Wiadomym jest, że każdy rząd ma swoich zwolenników, i przeciwników, jednak wszystkim wolno wyrażać swoje poglądy, to przecież świadczy o tym, że polityka rządu nie jest Polakom obojętna.

Czy to lepsze jutro dla Polski nadejdzie, i czy nowy rząd zadba o to, aby prawa polskich emigrantów były respektowane przez władze Wielkiej Brytanii, te pytania przynajmniej na razie pozostają bez odpowiedzi,ale podobno polityka jest sztuką dyplomacji, a dyplomacja nie musi być przyjemna, ważne by była skuteczna.