Szkoci nie chcą Brexitu

0
Szkocja, Brexit, UE, Unia Europejska, Wielka Brytania, Leave.EU, UK, Londyn
Szkocja, Brexit, UE, Unia Europejska, Wielka Brytania, Leave.EU, UK, Londyn

Kontrowersje na temat wyjścia Wielkiej Brytanii ze struktur UE trwają. Nie wszystkie narody Zjednoczonego Królestwa zgadzają się na warunki Londynu.
Badania przeprowadzone przez Ipsos Mori pokazują, że gdyby Wielka Brytania wyszła z Unii Europejskiej, Szkocja nie zgodziła by się na pozostanie członkiem Państw Brytyjskich, ponieważ nie chce zerwania więzów z Europą – podaje szkocki dziennik „The National”.

Okazuje się również, że aż 62 procent mieszkańców Szkocji, opowiada się za pozostaniem Wielkiej Brytanii w UE. Dla porównania, sondaż, który opublikował niedawno „The Times” wskazywał, że tylko 38% Brytyjczyków popiera pozostanie w UE.

W przypadku jednak, gdyby Wielka Brytania opuściła Unię, 54% Szkotów byłoby za wystąpieniem ze Zjednoczonego Królestwa. Statystyki opublikowano niedługo po tym, jak swoją działalność w Szkocji rozpoczęła organizacja „Scotland Stronger in Europe”, będąca odpowiednikiem brytyjskiej „Britain Stronger in Europe”.

Jeden z ekspertów organizacji, prof. Mona Siddiqui zauważa, że w przypadku Brexitu Szkocja straci największych partnerów handlowych, takich jak USA, Japonia czy Chiny, ponieważ nie będzie w stanie samodzielnie konkurować z gigantycznym rynkiem UE.

Po drugiej stronie frontu znajduje się John Edward i jego kampania „Leave.EU”, który skomentował powstanie nowej organizacji „aktem desperacji”. Jego zdaniem zwolennicy UE wymyślają coraz to liczniejsze problemy, które rzekomo czekają na Szkocję, jeśli ta nie będzie członkiem UE. On sam zauważa, że będzie to przede wszystkim gigantyczny impuls do rozwoju i możliwość powrotu do najsilniejszych gałęzi gospodarki w Szkocji, które teraz są ograniczone – pracowników hut oraz rybaków.

londynek-logo
Źródło: Londynek.net