NATO wesprze operację przeciwko IS

0
bruksela, is, Jens Stoltenberg, nato, Państwo Islamskie, polska
bruksela, is, Jens Stoltenberg, nato, Państwo Islamskie, polska

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg, po czwartkowym spotkaniu z ministrami obrony państw NATO poinformował, że zapadła decyzja o wykorzystaniu należących do Sojuszu samolotów systemu wczesnego ostrzegania i kontroli AWACS do wsparcia międzynarodowej koalicji walczącej z Państwem Islamskim (IS)

„Dzisiaj zdecydowaliśmy o zwiększeniu naszego wsparcia dla międzynarodowej koalicji przeciwko Państwu Islamskiemu. Zgodziliśmy się co do zasady na użycie natowskich samolotów rozpoznawczych AWACS, by uzupełnić samoloty AWACS należące do poszczególnych krajów” – oświadczył sekretarz generalny NATO na konferencji prasowej w Brukseli. Jak dodał, szczegóły ustalą wojskowi.

W ten sposób NATO zapewni praktyczne wsparcie koalicji, umożliwiając jej intensyfikację nalotów na cele IS.

49 państw tworzących koalicję przeciwko IS jest zgodne w tej decyzji, jednak ważne jest, aby zaapelować do pozostałych państw o zwiększenie wkładu w zwalczanie IS, zarówno militarnego, jak i innego rodzaju, np. finansowego.

W środę szef MON Antoni Macierewicz poinformował, że Również Polska będzie współuczestniczyć w działaniach przeciwko IS, poinformował szef MON Antoni Macierewicz. Pozostaje jedynie ustalenie szczegółów polskiego uczestnictwa w tej operacji, ale wstępne rozmowy dotyczyły udziału w działaniach rozpoznawczych i szkoleniowych. Macierewicz podkreślił, że Polska widzi zaangażowanie na tym polu „w szerokim aspekcie”, „licząc, że zarówno Stany Zjednoczone jak i NATO w całości wesprą Polskę i inne kraje wschodniej flanki swoją trwałą, stałą obecnością”.

Jak poinformował Stoltenberg, ministrowie obrony zatwierdzili w czwartek szczegółowy plan, który ma zwiększyć zdolność NATO do przeciwdziałania zagrożeniom hybrydowym. Omówili też sytuację w Afganistanie.

Źródło: PAP