Czerwony Krzyż alarmuje: 50 tys. ludzi ucieka z Syrii

0
Czerwony Krzyż, Syria, Wojna, MKCK, Marianne Gasser
Czerwony Krzyż, Syria, Wojna, MKCK, Marianne Gasser

Wojna w Syrii znów zmusiła do ucieczki mieszkańców rejonu Aleppo.
Trwające tam walki uniemożliwiły transport podstawowych artykułów potrzebnych do przetrwania ludności cywilnej. Około 50 tys ludzi musiało uciekać z rejonów objętych wojną.

MKCK poinformował , że stara się dotrzeć do prowincji Aleppo w północno-zachodniej Syrii z pomocą medyczną, dostawami żywności i wody. Szefowa delegacji MKCK do Syrii Marianne Gasser zwróciła uwagę, że panują tam obecnie wyjątkowo niskie temperatury

W ostatnich dniach udało się dostarczyć do prowincji Aleppo pożywienie dla ok. 10 tys. rodzin. W samym mieście Aleppo Czerwony Krzyż, syryjski Arabski Czerwony Półksiężyc i lokalne firmy wodociągowe zorganizowały 100 punktów poboru wody.

W rejonie walk brakuje paliwa i energii elektrycznej.

Dzięki rosyjskiemu wsparciu z powietrza siły wierne rządowi w Damaszku prowadzą ofensywę, której celem jest zdobycie miasta Aleppo. Po intensywnych nalotach na miasto siłom reżimowym wspomaganym przez sojuszników z Libanu i Iranu udało się odciąć rebeliantów od głównej drogi zaopatrzenia prowadzącej od tureckiej granicy.

Od początku syryjskiego konfliktu w marcu 2011 roku zginęło ponad 260 tysięcy ludzi. Kilka milionów Syryjczyków musiało uciekać przed wojną głównie do Europy.

(PAP)