Harcerski duch w Szkocji

0

Wywiad Oli Marzec z drużynową Związku Harcerstwa Polskiego w Glasgow Panią Michaliną Lewandowską

Dzień dobry. Dziękuję, że zgodziła się Pani na rozmowę o ZHP w Glasgow.
Czy może Pani wyjaśnić na czym polega działalność  ZHP w Wielkiej Brytanii? Jaka jest historia i tradycja ZHP?  Jaki jest cel Waszej aktywności?

Przede wszystkim nie jesteśmy zwykłym ZHP. Jesteśmy ZHP PGK, jest to zupełnie inna organizacja niż ta w Polsce. Wychowujemy dzieci i młodzież metodami harcerskimi. Staramy się je przygotować do świadomej służby dla kraju, ale też nie zapominamy o zabawie i dawaniu dzieciom możliwości pracy nad sobą. Nasza działalność w Wielkiej Brytanii zaczęła się już w czasie II wojny światowej, kiedy wiele harcerzy i harcerek wyjechało z Polski i zawiązali drużyny harcerskie, bo tutaj było bezpieczniej. Starali się jednak pomagać harcerzom w Polsce. Nasze jednostki znajdują się w wielu krajach na świecie – jesteśmy we Francji, Kanadzie i Australii – generalnie na całym świecie. Naszym celem jest przede wszystkim pomoc w wychowaniu młodych ludzi, by kroczyli oni przez życie, nie krzywdząc nikogo i postępowali dobrze.

Kiedy powstał oddział ZHP w Glasgow  i jak  liczna jest grupa harcerzy?

Na początku spotykaliśmy się przy herbacie w 5 osób w Domu Polskim im. gen. Sikorskiego –  to było w lutym tego roku – 2015. Obecnie drużyna harcerska liczy około 20 osób . Gromada zuchowa to dziewiętnaścioro dzieci. Spotykamy się co tydzień. Mamy swoje harcówki, obozy. Zrobiliśmy znaczny postęp przez te parę miesięcy.

Jakie wymogi muszą spełniać młodzi ludzie, by wejść w Wasze szeregi?

Oficjalnie nie ma żadnych wymagań. Powiedziałabym , że trzeba czuć się Polakiem i kochać swój kraj, ale także trzeba szanować ten , w którym żyjemy. Poza tym trzeba słuchać, bo harcerstwo opiera się na wydawaniu i wykonywaniu rozkazów. Harcerstwo to dyscyplina – bez niej nie da się zbudować dobrze prosperującej grupy. W gromadzie  zuchów dyscyplina jest nieco mniejsza – nie ma musztry, ale dzieci też muszą uczyć się właściwego zachowania i słuchania. Trzeba mieć w sobie chęć czynienia czegoś dobrego dla kraju i lubić towarzystwo, bo harcerstwo jest życiem w grupie.

ZHP zrzesza dzieci, młodzież i dorosłych. Jakimi cechami powinien charakteryzować się zuch i harcerz?

Zuch powinien być pogodny, chętny do zabawy i lubiący towarzystwo. Trzeba umieć integrować się z ludźmi, w harcerstwie liczy się bowiem przyjaźń. Harcerz musi być też dodatkowo – pokorny i wytrwały. Wpajamy te zasady młodym ludziom na zbiórkach. Jeśli np. trafi do nas ktoś, kto nie jest odważny – szybko stanie się takim.

Jakie formy aktywności ZHP zapewnia młodym ludziom? W jakich akcjach, przedsięwzięciach można wziąć udział?

Oprócz zbiórek są wędrówki, biwaki, obozy, kolonie, wycieczki i zloty. Zuchy mają świąteczny wieczór  w grudniu, harcerze zaś idą w styczniu na łyżwy.
Staramy się brać udział w różnych uroczystościach, np. byliśmy przy odsłonięciu Pomnika Wojtka czy na cmentarzach w Dzień Wszystkich Świętych.

Jakie wartości staracie się przekazać dzieciom i młodzieży?

Przede wszystkim miłość do ojczyzny i bliźnich, prawdomówność, wytrwałość i niepoddawanie się. Ważna jest także praca nad sobą.

W jaki sposób zachęcić młodych Polaków w Wielkiej Brytanii do wejścia w Wasze szeregi, włączenia się w działalność ZHP?

Najlepiej przyjść i przekonać się samemu. Jeśli lubisz przygody, szukasz nowych wyzwań, a radość daje ci czas spędzony z przyjaciółmi – dołącz do nas i przekonaj się, czy to jest dla ciebie!

Gdzie mieści się Wasza siedziba? Gdzie i jak często odbywają się zbiórki?

Nasza główna siedziba jest w Londynie. W Szkocji nie mamy jednej siedziby. Zuchy spotykają się w Cranhill Community Centre,  a harcerze – w Domu Polskim im. gen. W.Sikorskiego

Z kim można się skontaktować w celu zapisania do ZHP? Czy jesteście obecni, dostępni w mediach?

Można nas znaleźć na Facebooku, a najłatwiej wysłać maila na zuchyzhpglasgow@gmail.com.
Jeśli ktoś jest zainteresowany harcerstwem – wówczas przekierowuję maila do grupy harcerzy.

Jakie są plany ZHP w Glasgow na najbliższą przyszłość?

Gromada zuchowa w lutym ma w planie rozszerzyć się o grupę „Skrzatów” – dzieci od 4 do 6 lat.
Nabór zuchowy będzie ponownie miał miejsce we wrześniu przyszłego roku, bo chcemy przyjąć więcej dzieci.
W planach jest także rozbudowanie drużyny harcerskiej i  założenie własnego hufca. Chcemy stworzyć więcej zastępów, brać udział w różnych uroczystościach. Planujemy także wyjazd do Kanady na zjazd harcerzy powyżej 16 roku życia. Plany są  – mamy nadzieję, że uda nam się je zrealizować!

Dziękuję bardzo za rozmowę.

Dziękuję.