Jak założyć własny biznes w Wielkiej Brytanii

0

Własna działalność rynkowa to szczyt marzeń niejednego Kowalskiego. Dla niektórych wyjątkowo motywująco działa posiadanie małego stanowiska dowodzenia i praca na własny sukces. Innym odpowiada spełnianie się w roli osoby odseparowanej od standardowych sposobów zarabiania w normalnych godzinach pracy.

Każdy posiada nieco inną motywację, jednak wszyscy muszą stawić czoła administracji oraz innym wymogom strukturalnym danego kraju. Oto mały przewodnik po tym, jak rozpocząć własną działalność rynkową na terenie Wielkiej Brytanii.

Założenie firmy jest stosunkowo łatwe, jednak funkcjonowanie w takich strukturach obejmuje nieco więcej niuansów. Głównie chodzi o nazewnictwo, gdyż rozliczanie się z wieloma urzędami, instytucjami oraz przekopanie się przez niezliczoną ilość przepisów, to charakterystyka funkcjonowania na rynku zarówno brytyjskim jak i polskim.

W skali europejskiej Wyspy są jednak idealnym miejscem na rozpoczęcie własnej działalności. Wedle rankingów zajmują pierwsze miejsce na starym kontynencie, a piąte na świecie pod względem najłatwiejszego prowadzenia własnej firmy. Bank Światowy podaje, że na terenie Wielkiej Brytanii wystarczy zaledwie 13 dni na złożenie firmy, podczas gdy średnia europejska to 32 dni. Takie reguły gry stwarzają dogodne środowisko dla Polaków pragnących rozpocząć własną działalność. Ogólnie nie jest to rzecz zbyt skomplikowana, gdyż jesteśmy traktowani na równi z obywatelami państw Europejskiego Obszaru Gospodarczego, czyli European Economic Area – EEA. Dzięki temu nie musimy borykać się z ograniczeniami przy transferze zysków i kapitałów. Ogólnie rzecz biorąc, prowadzenie firmy nie wymaga specjalnych licencji czy zezwoleń z wyjątkiem:

  • świadczenia usług w zakresie bankowości, ubezpieczeń i doradztwa inwestycyjnego,
  • handlu/wytwarzaniu pewnych kategorii lekarstw, trucizn, chemikaliów podwójnego stosowania, win i alkoholi mocnych

Istotne jest wybranie dla siebie odpowiedniej formy prawnej z kilku możliwych. Najpopularniejsza jest firma LTD, czyli odpowiednik polskiej spółki z o.o. Inne dostępne to:

  • PLC – spółka akcyjna
  • LLP – limited liability partnership,
  • Self employed (sole trader) – odpowiednik działalności jednoosobowej,
  • Partnership – spółka cywilna.

Samozatrudnienie, czyli działam sam

Najłatwiejszą formą zatrudnienia jest sole trader. Ta kategoria rejestracji pozwala na rozpoczęcie działalności już od chwili podjęcia decyzji o jej założeniu. Formalna rejestracja musi zostać zamknięta w ciągu trzech miesięcy. W wypadku przekroczenia tej ramy czasowej zostaniemy obłożeni karą w wysokości 100 funtów. Kolejną ważną informacją są składki, jakimi jest obłożony samo-zatrudniony i są one uzależnione od rocznych dochodów netto.

Rok podatkowy

Z uzyskanych dochodów należy się rozliczyć za każdy rok podatkowy po jego zakończeniu. Rok podatkowy różni się zasadniczo od roku kalendarzowego. Zaczyna się 6 kwietnia, a kończy 5 kwietnia kolejnego roku kalendarzowego. Po 6 kwietnia każdego roku HMRC na podany przy rejestracji adres firmy wysyła formularz rozliczenia podatkowego (tax return). Wypełniony formularz należy odesłać przed 31 stycznia następnego roku kalendarzowego. Powoli odstępuje się od tej opcji na rzecz udogodnienia przetwarzania danych drogą elektroniczną. W wypadku osoby działającej na samozatrudnieniu obowiązkowe jest posiadanie profilu online, który jest częścią sprawnie działającej platformy. Ta z kolei pozwala na monitorowanie przebiegu roku podatkowego, korespondencji z urzędu skarbowego oraz wszelkich płatności, jakie mają miejsce w związku z naszą praktyką zawodową.

Spółka w Anglii – prowadzenie działalności w Polsce

Jeśli już prowadzisz firmę w Polsce, możesz w Wielkiej Brytanii bez problemu zarejestrować własną działalność gospodarczą, co pozwoli zaoszczędzić na kosztach prowadzenia firmy w Polsce. Sama procedura zakładania działaności na Wyspach jest nieporównywalnie mniej skomplikowana niż w Polsce, dlatego wiele osób decyduje się na założenie własnej działalności właśnie na terenie Wielkiej Brytanii.

Podatki – nie warto ich unikać!

W Wielkiej Brytanii za pobór podatków bezpośrednio odpowiada Rada Dochodów Państwa (Board of Inland Revenue – IR). Zajmuje się ona podatkami dochodowymi od osób prawnych i fizycznych oraz podatkami od zysków kapitałowych.

Na system podatkowy Wielkiej Brytanii składa się podatek: dochodowy od osób prywatnych, kapitałowy, VAT, katastralny oraz dochodowy od osób fizycznych. Dodatkowym atutem płacenia podatków, to specyficzna poprawność polityczna brytyjskiego fiskusa. Nie pyta on o status imigracyjny, gdyż już dawno wyzbył się wszelkich uprzedzeń. Dlatego tylko w Wielkiej Brytanii możliwe jest odzyskanie podatku przez osobę, która pracowała bez prawa pracy i od dawna nie ma ważnej wizy. Uchylanie się od podatków ogólnie nie popłaca, a sami Brytyjczycy obowiązki względem urzędu podatkowego starają się wypełniać skrupulatnie.

Wyspy są liberalne i pełne przywilejów, a ich mieszkańcy, przynajmniej oficjalnie, nie nadwyrężają pomocnej ręki państwa.