Kryzys dotyka grecką turystykę

0

Choć scenariusze dla Grecji są różne, najbardziej prawdopodobne jest wyjście tego kraju ze strefy euro. A to może mieć wiele bolesnych skutków. Czas się skończył i Grecja jest między młotem a kowadłem – piszą autorzy analizy na łamach brytyjskiego tygodnika „The Economist”.

Dziś premier Cipras ma pokazać wierzycielom projekt reform, w zamian za co Grecja otrzymałaby wsparcie finansowe, ale na razie dla większości liderów eurostrefy Grexit to najbardziej prawdopodobny scenariusz. Jeśli Ateny źle pokierują wyjściem ze strefy euro, Grecję może czekać hiperinflacja, brak żywności i leków oraz społeczne niepokoje – zaznaczają autorzy analizy.

Utalentowani wyjadą, zostaną rozczarowani i Grecja może stać się upadłym państwem. Przy pomyślnych wiatrach po roku bolesnej recesji gospodarka może się odrodzić, czemu pomoże tania turystyka. Ale nie ma takiej gwarancji, bo kompetencje obecnego rządu są wątpliwe – konkluduje „The Economist”.

Grecki kryzys dotyka turystykę. W ostatnich dniach znacząco spadła liczba zagranicznych gości, którzy kupują wakacje na greckich wyspach w ofercie „last minute”. Spadła też liczba wykupywanych wczasów przez Niemców, którzy są jedną z głównych grup turystów przyjeżdżających nad Morze Śródziemne, Jońskie i Egejskie.
Zagranicznych gości widać zarówno w Atenach, jak i na greckich wyspach, ale ich liczba nieznacznie spadła. Według danych greckiego stowarzyszenia turystyki, w ostatnich dniach wykupiono o 30 procent mniej wakacji „last minute”. Z kolei liczba zamówień z Niemiec spadła o 40 procent, a to właśnie Niemcy stanowią sporą część turystów, którzy przyjeżdżają do Grecji i zasilają miejscowy budżet.
Greccy biznesmeni zajmujący się turystyką uspokajają, że spadek liczby chętnych jest na razie chwilowy, a mimo zamkniętych banków cała branża działa normalnie. Pojawiły się już jednak ograniczenia, bo kilku przewoźników lotniczych, jak Turkish Airlines czy Qatar Airways nie pozwalają już sprzedawać swoich biletów greckim agentom turystycznym.
Greccy hotelarze zapewniają, że sytuacja w kurortach jest całkowicie pod kontrolą. Podobnie mówią władze europejskich krajów, ale przypominają swoim obywatelom, aby na wakacje w Grecji zabrać gotówkę.
Jak relacjonuje z Aten specjalny wysłannik Polskiego Radia Wojciech Cegielski, turystyka to główna gałąź greckiej gospodarki. Zatrudnia co piątego mieszkańca kraju i produkuje 16 procent PKB. Jak dotąd, turystyka nie ucierpiała w wyniku kolejnych fal kryzysu w Grecji.