‘Wóz Metafizyczny na Festiwalu Fringe w Edynburgu’

0
Podczas Miedzynarodowego Festiwalu Fringe 2015 Teatr Pinokio z Łodzi wystąpi z ciekawą ofertą spektaklową i edukacyjną skierowaną do młodych widzów. Chcąc promować współczesny polski teatr dla dzieci, który nie jest banalny i infantylny Pinokio poruszy ważne tematy (samotność, starość, odchodzenie) zmuszając do głębszej refleksji. Atrakcyjna forma wizualna przedstwień oraz warsztaty odbywające się po każdej prezentacji tematem nawiązujące do spektaklu dopełnią teatralne przeżycie.

Dużą atrakcją projektu jest też Wóz Metafizyczny- fantazyjna, mobilna scena przystosowana m.in. do prezentacji kilkunastominutowych etiud lalkowych w technice klasycznej i współczesnej.  Wóz stanie w Edynburgu, na dziedzińcu Summerhall.

Codziennie między 13 a 19 sierpnia, wewnątrz Wozu zostaną zaprezentowane trzy, różne etiudy. Po każdej z nich odbędą się warsztaty tematyczne. Spektakle są przeznaczone dla widzów powyżej 6 roku życia.

1. „Zachód słońca”
Opieka reżyserka: Konrad Dworakowski
Scenografia: Martyna Dworakowska
Muzyka: Piotr Osak
Aktorka: Ewa Wróblewska

zachód słońca

Jest zwykły pokój z fotelem, lampką i śnieżącym telewizorem. A w nim pewna Babcia, którą możesz czasami mijać w biegu na przejściu dla pieszych lub na schodach. Zatrzymaj się na chwilę. Ta starsza Pani zaprasza Cię do swojego domu i do swojej codzienności. Dowiedz się o czym myśli i za czym tęskni. Etiuda „Zachód słońca” w wykonaniu Małgorzaty Krawczenko to poetycka opowieść o starości, samotności i odchodzeniu, ale także podróż w krainę pięknych wspomnień i marzeń.
Spektaklowi towarzyszy tematyczny warsztat „Poznaj pewną Babcię”. Celem zajęć jest pomoc dzieciom w nawiązywaniu relacji i zacieśnianiu więzi z osobami starszymi z ich najbliższego otoczenia.

2. „Stolik dla dwóch osób”
Opieka reżyserka: Konrad Dworakowski
Scenografia: Martyna Dworakowska
Muzyka: Piotr Osak
Aktor: Krzysztof Ciesielski

stolik

Jest stół, dwa krzesła, dwa talerze, dwa zestawy sztućców i jeden człowiek. Jak poradzi sobie z nadmiarem posiłku i nieznośnej samotności? Za pomocą plastycznej wyobraźni może połączyć otaczające go przedmioty i powołać do życia towarzysza stworzonego na własny obraz i podobieństwo. Etiuda „Stolik dla dwóch osób” to metaforyczna opowieść o samotności, przyjaźni i nieograniczonej sile ludzkiej kreacji.
Etiudzie towarzyszą warsztaty „Ulep świat”. Podczas zajęć uczestnicy wspólnie stworzą z plasteliny modelarskiej przedmioty, nauczą się je animować i opowiadać za ich pomocą historię.

3. „Re-animacja”
Opieka reżyserka: Konrad Dworakowski
Scenografia: Martyna Dworakowska
Muzyka: Piotr Osak
Aktorka: Hanna Matusiak

reanimacja

Jest przytulna sypialnia z wygodnym łóżkiem, miękkim dywanikiem oraz szafką nocną z niezbędnymi bibelotami. Mieszkanka pokoju po złożeniu zmęczonej głowy na poduszce, a chorej nogi pod kołdrą, szybko przekonuje się, że gdy rozum śpi, budzą się… ręce i nogi. Etiuda „Re-animacja” w wykonaniu Hanny Matusiak to wesoła opowieść o cielesnych bolączkach, udzielaniu pierwszej pomocy oraz uzdrawiającej mocy miłości.
Etiudzie towarzyszą warsztaty „Ożyw się”. Uczestnicy zajęć odkryją, jakie stwory i przedmioty mogą powstać z ich rąk oraz jak je animować, by wyrazić ich charakter i poczucie humoru.

Data: 13- 19 sierpnia 2015
Gdzie: Dziedziniec Summerhallu, Summerhall Place, Edynburg EH9 1PL
Godziny: 11.00 “Zachód słońca”
13.00 „Stolik dla dwóch osób”
15:00 „Re:Animacja”
Czas trwania: 20’ (każde przedstawienie) plus 40’ warsztat
Wiek: 6+
Bilety: £5 do kupienia w kasie Summerhallu podczas festiwalu, www.summerhall.co.uk lub 0131 226 0000
Więcej informacji: www.themetaphysicalcaravan.blogspot.co.uk
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Urzędu Miasta Łodzi.