Cameron rozmawiał z Merkel na temat reformy UE

0
Premier Wielkiej Brytanii David Cameron 29 maja spotka się w Berlinie z kanclerz Angelą Merkel. Rozmowy będą dotyczyły przede wszystkim o brytyjskich planach zreformowania Unii Europejskiej.

Zanim szef brytyjskiego rządu złoży wizytę w Niemczech, w poniedziałek spotka się w Londynie z przewodniczącym Komisji Europejskiej Jean-Claude’em Junckerem, a w czwartek 28 maja oczekiwany jest w Paryżu, gdzie będzie rozmawiał z prezydentem Francois Hollande’em.

Cameron będzie rozmawiał z unijnymi przywódcami o swoich planach zreformowania Unii Europejskiej i przywrócenia Wielkiej Brytanii uprawnień, których Londyn zrzekł się na rzecz Brukseli.

Po wygranych majowych wyborach parlamentarnych Cameron zaznaczał, że to zwycięstwo daje jego Partii Konserwatywnej mandat do prowadzenia rozmów o renegocjacji warunków brytyjskiego członkostwa w UE. Wcześniej zapowiedział, że w razie wygranej konserwatystów referendum w sprawie dalszego członkostwa jego kraju w UE odbędzie się w 2017 r.

Cameron potwierdził wczoraj w Rydze na marginesie szczytu Partnerstwa Wschodniego, że jest zdeterminowany w kwestii reformy UE.Ocenił, że podczas negocjacji nad reformą UE „będą wzloty i upadki”.

„Usłyszycie, że jednego dnia będzie to możliwe, a innego, że jest to niemożliwe” – stwierdził. Dodał, że tym, co będzie stałe podczas tego procesu, będzie jego determinacja, by dać Brytyjczykom reformę UE, tak by „mogli dokonać właściwego wyboru” w trakcie referendum na temat członkostwa kraju w Unii.

Tekst: Redakcja