Play Poland Film Festival oficjalnym partnerem Wojtek Memorial Trust

0

Polish Art Europe – organizator Play Poland Film Festival oraz Wojtek Memorial Trust – dwie instytucje promujące polską kulturę za granicą, rozpoczynają współpracę. Z tej okazji informacje o Wojtku – niedźwiedziu z Armii gen. Andersa, znajdą się w materiałach promocyjnych PPFF, a przewodnicząca zarządu Fundacji weźmie udział w gali otwierającej Festiwal.

Krystyna Szumelukowa opowie o działalności swojej organizacji i przybliży historię niedźwiedzia Wojtka. To nie wszystko! Dla osób zainteresowanych tematem przygotowaliśmy blok wydarzeń w edynburskim Filmhouse. Odbędzie się tam pokaz filmu „Wojtek, niedźwiedź, który poszedł na wojnę” połączony z projekcją wywiadu z Aileen Orr – autorką książki pt. „Niedźwiedź Wojtek. Niezwykły żołnierz armii Andersa”. Gwoździem programu będzie spotkanie z Krystyną Szumelukową, która chętnie odpowie na pytania publiczności.

W ostatnich latach można zaobserwować wzmożone zainteresowanie postacią Wojtka – niedźwiedzia, który wraz z Armią gen. Andersa przemierzał świat i uczestniczył w bitwach, by ostatecznie osiąść w edynburskim ZOO. Nieprawdopodobna historia doczekała się realizacji filmowych, opracowania książkowego, została także upamiętniona wieloma pomnikami. Nic dziwnego, oprócz niewątpliwych walorów medialnych, losy Wojtka są wdzięcznym symbolem dziejów polskich żołnierzy walczących na frontach drugiej wojny światowej, a ostatecznie skazanych na emigrację. Postać sympatycznego niedźwiedzia, pupila Polaków i Szkotów, stanowi pretekst do rozmowy o niedawnej historii; zachęca do spotkania oraz wzajemnego życzliwego zrozumienia naszych nacji.

Tak też przedstawiają się cele Wojtek Memorial Trust. Pielęgnowanie pamięci o wojowniczym niedźwiedziu idzie w parze z promocją polskiego dziedzictwa i skutkuje akcjami o wydźwięku społecznym. Na tej płaszczyźnie uwidaczniają się oczywiste podobieństwa Fundacji z Polish Art Europe. Tym bardziej pozostaje cieszyć się z ich kooperacji i zaprosić widzów na pokaz do Filmhouse’u – z pewnością upamiętnienie Dnia Niepodległości wspólnym obejrzeniem tego wyjątkowego dokumentu oraz rozmową o historii z ludźmi, którzy starają się zachować ją w powszechnej pamięci.

11.11.2014 – Edynburg (Filmhouse) – „Wojtek. Niedzwiedź, który poszedł na wojnę” w reżyserii Willa Hooda i Adama Lavisa, po którym odbędzie się wywiad z Krystyną Szumelukową, jedną z założycieli Wojtek Memorial Trust.