Polish Scottish Heritage Festival

0

18-29 czerwca 2014

Startuje Festiwal Dziedzictwa Szkocko-Polskiego pełen atrakcji w postaci bezpłatnych wystaw, pokazów filmów, koncertów, wykładów i warsztatów dla dzieci.

Polish Cultural Festival Association zaprasza do udziału w Polish Scottish Heritage Festival/ Festiwal Dziedzictwa Polsko-Szkockiego w dniach 18-29 czerwca 2014. W programie jest ponad 20 atrakcyjnych wydarzeń, przedstawiających nasze powiązania kulturalne i historyczne.

Relacje polsko-szkockie, które w ramach projektu staramy się przybliżyć sięgają XVI wieku. Historie, które udało nam się zgromadzić w formie artykułów, krótkich filmów dokumentalnych i podkastów przedstawiają wycinek naszej wspólnej historii. W ramach projektu staraliśmy się także uratować od zapomnienia życiowe historie uczestników i świadków wydarzeń które połączyły oba narody na przestrzeni dziejów.

Niewiele osób wie przy jak wielu okazjach nasze dzieje miały okazje się przeplatać. Czy wiedziałeś, że sławny w Szkocji Bonnie Prince Charlie był prawnukiem Jana III Sobieskiego? Albo, że w Szkocji stacjonowało większość polskich żołnierzy w czasie drugiej wojny światowej, i że to polscy matematycy złamali kod Enigmy? Czy wiedziałeś, że Maria Curie-Skłodowska i Fryderyk Chopin odwiedzili Edynburg? Nasz festiwal będzie wspaniałą okazją, żeby dowiedzieć się więcej na ten temat a festiwalowe wydarzenia przygotowaliśmy są tak tak aby każdy znalazł coś dla siebie. Nasza historia jest niezwykle bogata. Przyjdź i dowiedz się więcej!

Festiwal rozpocznie się 18 czerwca wystawą multimedialną w Szkockim Parlamencie, a zainauguruje ją wykład profesora Roberta Frosta. To wydarzenie zostało zorganizowane dzięki uprzejmości posłanki Jean Urquhart MSP. Jednym z najważniejszych wydarzeń festiwalu będzie Polish Scottish Heritage Weekend w Summerhall w Edynburgu od 21 do 22 czerwca. Wśród wielu atrakcji znajda się multimedialna wystawa Polish Scottish Heritage, wykład Billy Kaya oraz czytania Martina Stepka i Jenny Robertson.

Weekend uświetnią koncerty Katy Carr and the Aviators oraz Louise Rutkowski. Ponadto wzajemne relacje kulturalne celebrować będziemy dniem pełnym wystaw sztuki i rzemiosła, bezpłatnymi warsztatami dla dzieci i rodziców oraz Ceilidh (tradycyjne szkockie tańce) z polskim akcentem z udziałem wolontariuszy którzy przygotują pokaz w tradycyjnych polskich strojach ludowych.

Podczas wycieczek prowadzonych przez lokalnych historyków sztuki będzie możliwość dowiedzieć się więcej na temat polskich zbiorów w Szkockiej Narodowej Galerii Portretu i Szkockiej Biblioteki Narodowej. Polskie kafejki i restauracje w Edynburgu i Glasgow przygotują na ta okazje propozycje kulinarnej fuzji kuchni polsko-szkockiej, których będzie można skosztować w czasie trwania festiwalu.