Prawo jazdy dla motocyklistów- droga przez mękę?

0

W Wielkiej Brytanii, prawo jazdy kategorii A można zdobyć na kilka sposobów. Jeżeli posiadamy angielskie prawo jazdy Kategorii B, ułatwia nam to start, ponieważ nie musimy już starać się o tymczasowe uprawnienia (provisional driving licence). W przypadku, kiedy prawo jazdy na motocykl będą naszymi pierwszymi, musimy zaaplikować o tymczasowe uprawnienia. Możemy to zrobić na kilka sposobów, np. zamawiając formularz D1 online: http://www.dft.gov.uk/dvla/onlineservices/order_forms.aspx?ext=dg, lub pobierając go w najbliższym oddziale poczty.

Kolejnym ważnym krokiem, jest zapisanie się na jednodniowy kurs CBT (compulsory basic training), który jest obowiązkowym kursem wprowadzonym w 1990r, aby zmniejszyć ilość wypadków powodowanych przez młodych i niedoświadczonych kierowców. Jedynym wyjątkiem jest posiadanie prawa jazdy kategorii B, które zostało wydane przed 01.02.2001, oraz gdy pojemność naszej maszyny, nie przekroczy 50cm3.

Kurs CBT składa się z 5 elementów, które musimy przejść aby otrzymać certyfikat ukończenia ( ważny przez 2 lata). Po zdaniu kursu CBT, możemy zacząć naukę na własnym motocyklu/skuterze nie przekraczającym pojemności 125 cm3, oraz z oznaczeniami L , które przypinamy z przodu i z tylu naszego pojazdu. Przez okres 2 lat, uczymy się jazdy po drogach UK,i zdobywamy doświadczenie ,które zaprocentuje pozytywnym wynikiem egzaminu. Jeżeli jazda motocyklem nie sprawia nam trudności , oraz mamy więcej niż 24 lata, możemy zapisać się na kurs Direct Access, który pozwoli nam zdobyć pełne prawo jazdy kategorii A, w krótszym czasie, zależnym od naszych umiejętności, nawet w ciągu kilku tygodni. Kolejnym etapem jest zapisanie się na kurs teoretyczny.

Adresy ośrodków, w których można zdawać taki egzamin, dostępne są na stronie : https://www.gov.uk/driving-theory-test-centre. Po zdaniu owego testu, otrzymujemy certyfikat, który podobnie jak CBT, jest ważny przez okres 2 lat. Kolejnym krokiem, jest nauka jazdy z profesjonalnym instruktorem, który pokaże nam podstawy jazdy motocyklem w o małej i dużej pojemności, oraz przygotuje do kolejnego z kolej egzaminu praktycznego który składa się z dwóch modułów.

Moduł 1 – manewry na placu, czas egzaminu, to ok 20 min , w ciągu których, należy wykonać szereg różnych manewrów w odpowiedniej kolejności. Po zaliczeniu modułu 1, pozostał nam jeden ostatni i najtrudniejszy egzamin- moduł 2 – jazda po drogach publicznych ( zazwyczaj trwa ok 40 min.)Bardzo ważne jest ,aby zachować bezpieczeństwo na drodze. Egzamin dopuszcza popełnienie 15 mniejszych błędów, natomiast, w przypadku popełnienia poważnego błędu, który zagrozi bezpieczeństwu osoby egzaminowanej, lub osób trzecich, wtedy egzamin nie zostanie zaliczony. Życzymy powodzenia i bezpiecznej jazdy.

[box style=’info’] Serwis auta , gdzie taniej?
Zbliża się czas świąt, czyli wzmożonych wyjazdów Jadąc do Polski. Jadąc samochodem, warto pomyśleć o załatwieniu przy okazji kilka niezbędnych rzeczy. Jedną z nich, niewątpliwie opłacalną, jest serwis auta, oraz wymiana zużytych elementów takich jak klocki, opony czy też tarcze. Zazwyczaj dokonujemy koniecznych napraw w miejscu zamieszkania, co nie zawsze jest korzystne dla naszych portfeli.[/box]

Okazuje się bowiem, że po porównaniu kosztów, serwisu auta w Polsce, oraz w UK, wyszło, że nawet wliczając koszty podróży, przepraw promowych, czy paliwa, nadal w ojczyźnie bilans napraw jest tańszy (należy jednak podkreślić, że zależy to od rodzaju naprawy, aby zaoszczędzić, najlepiej wykonać je kompleksowo) . Oczywiście,przy okazji zrobimy coś, czego nie da się przełożyć na pieniądze, mianowicie odwiedzimy nasze rodziny oraz bliskich.

Autor( Kamil Bielat)

  • Barnypok

    HnE0ne http://www.FyLitCl7Pf7ojQdDUOLQOuaxTXbj5iNG.com 2 lata ago

  • Przemek tps

    To ja dzis O 2 lata ago

  • Przemek tps

    Fajnie jestem pierwszy 2 lata ago