ILE KOSZTUJE EDUKACJA?

0

Tych Polaków, którzy są już na Wyspach od dłuższego czasu, niezmiernie cieszy fakt, że ich pociechy uczęszczając do miejscowych szkół, korzystają ze wszelkich pomocy naukowych dostępnych w szkole. Rodzice, którzy nie muszą kupować podręczników, tak jak w Polsce, mogą przeznaczyć pieniądze na inne dobra dla swoich dzieci.

Tymczasem okazuje się, że mimo, iż zakup podręczników nie jest obowiązkowy, to rodzice są zobowiązani do pokrycia innych kosztów takich jak np. mundurek szkolny. I tak też według jednej z Fundacji działającej na ternie Wielkiej Brytanii na rzecz rodzin (Family Action), rodzice muszą przeznaczyć przynajmniej £156 na dziecko idące do Primary School i £285 na dziecko rozpoczynające naukę w Secondary School. Oznacza to, że przeciętny rodzic w Wielkiej Brytanii wyda ok. £4000 w ciągu roku na wydatki związane ze szkołą. Co więcej, większość brytyjskich rodziców spodziewa się wydać przynajmniej £200 – £300 na mundurek dla swojej pociechy, ale zdarzają się również przypadki, kiedy koszty te sięgają £600.

Okazuje się bowiem, że szkoły mają pewne oczekiwania i wymagają od rodziców, aby inwestowali w dość drogie części garderoby szkolnej, których koszt szacuje się od £38 za koszulki do rugby aż do £98 za płaszczyki i kurtki. Niewątpliwym problemem są również zakupy mundurków na okres letni i zimowy, a nie, jak było to dotychczas, jednego uniwersalnego. Szkoły oczekują też, że rodzice będą kupować dzieciom markowy strój sportowy, co oznacza kolejny poważny wydatek.

Jak wskazuje Family Action, problem ten można rozwiązać poprzez umożliwienie rodzicom zakupów w sklepach o niższej randze czy nawet w supermarketach. Jak tłumaczy Family Action, można przecież zacząć oferować rodzicom zakup odznak i herbów szkolnych w postaci zwykłych łatek, przyszywanych potem do zakupionych mundurków. Ograniczyłoby to znacznie wydatki.

Jak widać, wysokie koszty edukacji to odwieczny problem dotykający każdego rodzica. Mimo, że nie dotykają nas koszty posłania dziecka do szkoły w Polsce (obecnie jest to od 700 złotych do 1500 złotych/dziecko) to i tak musimy się liczyć ze sporymi wydatkami na Wyspach. Dodatkowo kosztują nas również sobotnie szkoły polskie. Bardzo nie są one zbyt wysokie, jednak dodatkowe obciążenia finansowe mogą wyraźnie nadszarpnąć nasz budżet. W tym wszystkim ulgę przynosi nam jedynie fakt, że rząd czuwa nad najbiedniejszymi, w związku z czym, we wszystkich regionach co roku dostępne są specjalne środki pieniężne przeznaczone na zakup mundurka czy chociażby opłaty dojazdu do szkoły, jeżeli taki jest konieczny. I nie jest to wyłącznie teoria.

Materiały oparte na: http://www.thisismoney.co.uk/money/news/article-2394324/Families-pushed-debt-cost-going-school-uniforms-hit-600.html i http://visual.ly/cost-going-back-school

Autor: Małgorzata Wierzbicka

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułLETNIE UTRAPIENIE
Następny artykułPrzepraszamy, zły numer…!
 • JimmiXzSw

  ccpGA9 http://www.FyLitCl7Pf7ojQdDUOLQOuaxTXbj5iNG.com 1 rok ago

 • JimmiXzS

  AXwxdW http://www.FyLitCl7Pf7ojQdDUOLQOuaxTXbj5iNG.com 2 lata ago

 • Barnypok

  swZ6ef http://www.FyLitCl7Pf7ojQdDUOLQOuaxTXbj5iNG.com 2 lata ago

 • Barnypok

  BzegRZ http://www.FyLitCl7Pf7ojQdDUOLQOuaxTXbj5iNG.com 2 lata ago

 • Barnypok

  j1J55b http://www.FyLitCl7Pf7ojQdDUOLQOuaxTXbj5iNG.com 2 lata ago