AData DashDrive Air AE400 – duże możliwości w małym pudełku

0
AData

Adata Dash Drive AE400 to nie tylko czytnik kart SD, zaś oferuje o wiele więcej. Transmisja danych i udostępnianie połączenia internetowego przez Wi-Fi, ładowarka do urządzeń mobilnych, port USB dla dysków i pamięci flash, a wszystko to zamknięte w małej, lekkiej i kompaktowej obudowie o miłym dla oka wyglądzie. Powiadają, że jeśli urządzenie jest od wszystkiego to czy na pewno jest do niczego? Przyglądnijmy się bliżej.

Na pierwszy rzut oka, minimalistyczna dopracowana w szczegółach obudowa. Estetyczne wykonanie z szarego, błyszczącego plastiku wykończone motywem plastra miodu. Projekt urządzenia jest przemyślany i widać, że nawet tak mały i niedrogi sprzęt zaprojektowany został z dbałością o szczegóły. Jakość idzie w parze z designem.

Sprytnie wkomponowany jedyny przycisk w obudowie, coś na wzór “Home” z iPhona, który spełnia wiele przydatnych funkcji, ale o tym później.

Na bocznych ściankach użytkownik znajdzie slot karty SD i po drugiej stronie porty: microUSB i USB 2.0. O stanie baterii informują nas kolorowe diody znajdujące się na froncie urządzenia: 100-50% – kolor zielony, 50-25% – pomarańczowy, 25-0% – czerwony. Migające światełka oznaczają ładowanie baterii. Co więcej, urządzenie pracuje w czterech trybach pracy: czytnik kart USB, ładowanie, bezprzewodowa transmisja danych, bezprzewodowa transmisja danych + ładowanie.

Aby włączyć Dash Drive, używamy “Home” przycisk. Kolejne, krótkie wciśnięcia przełączają tryby pracy, a ponowne, dłuższe przytrzymanie znowu wyłączy sprzęt.

Jednym z zastosowań, które na pewno się przydadzą jest hot spot Wi-Fi. Urządzenie spełnia funkcje dodatkowego router. Dash Drive podłączamy do istniejącej sieci Wi-Fi, a następnie resztę urządzeń (maksymalnie 10) podłączamy do naszego ADATA. Zwiększamy tym samym ograniczenie ilości sprzętu, który możemy podłączyć do jednego routera, a dane, które wysyłamy są dodatkowo szyfrowane, domyślnie protokołem WPA2.

Najważniejsze, czyli sama obsługa urządzenia, odbywa się także bezprzewodowo – z poziomu komputera, smartfona czy tabletu. Dostęp do ustawień urządzenia dotrzemy przez smartfon lub tablet lub stronę internetową w komputerze. Dostęp ułatwi nam aplikacja na smartfona z Google Play “Dash Drive Air Elite” lub Apple Appstore. Systemy inne niż Android i iOS nie są na razie wspierane. Gdy już połączymy się z zewnętrznym źródłem internetu, wszystkie urządzenia w sieci z włączonym udostępnianiem plików będą widzieć nasz czytnik jako komputer w sieci. Działa to tak samo jak transfer między komputerami w sieci lokalnej.

Wymiana danych z urządzeniami mobilnymi jest możliwa jedynie przez Dash Drive Air Elite. Program od razu dzieli pliki znajdujące się na karcie SD lub pamięci USB na poszczególne kategorie: Muzyka, Zdjęcia, Filmy i Dokumenty. Dodatkowo mamy dostęp do typowego eksploratora, a także przeglądania plików lokalnych na telefonie celem wrzucenia ich na zewnętrzny nośnik.

Co do samego działania sprzętu nie można mieć zastrzeżeń. Transfer plików przez kabel USB na kartę SDHC nie odbiega od standardów USB 2.0, na jakich operuje ADATA Dash Drive AE400.
Pojemna i wydajna bateria (aż 5000 mAh) jest zdecydowanie dużym atutem. Naładowanie Dash Drive do pełna zajmuje około 3,5 godziny. W przypadku ładowania z portu USB komputera to wówczas czas pełnego ładowania wydłuża się nawet do 8-10 godzin. Jedynym mankamentem w przypadku zasilania jest to, że producent nie dodaje w zestawie ładowarki co wydaje się dużym nieporozumieniem. W rezultacie użytkownik musi korzystać z ładowarki od smartfona/tabletu, albo gniazdem USB komputera, z którego ładowanie niezwykle wolne i długie.

Jeśli chodzi o wydajność zasilania w przypadku transferu danych (strumieniowanie, etc.) to nie można narzekać. Przykładowe odtwarzanie filmu w 720p z karty SD przy użyciu sieci WiFi jest możliwe przez niecałe 11 godzin. Otwieranie 4-megabajtowego zdjęcia trwa parę sekund, kopiowanie na kartę zdjęcia o masie nieco ponad 1 MB również trwało kilka sekund, przy słabszym zasięgu Wi-Fi znacznie dłużej.

Podsumowanie

ADATA Dash Drive AE400 z pewnością ma parę asów w rękawie. Wykończenie z dbałością o detale ucieszy estetów, bardziej praktyczne osoby nie będzie też raził “przerost formy nad treścią”.
Szczególne zastosowanie urządzenia znalazłbym w środowisku fotografów i fotoreporterów. Nie zawsze mamy miejsce by wziąć laptopa czy tablet, nasz telefon jest jednak zawsze z nami. Sprytny mini gadżet z łatwością zmieści się w torbie na aparat, ratując kiedy mamy baterie w telefonie rozładowaną – nawet kilkukrotnie. Po zrobieniu odpowiednich zdjęć, przełożymy kartę do Dash Drive’a, by przejrzeć zdjęcia na telefonie, który może mieć przecież lepszy i większy ekran niż lustrzanka.
Za pomocą AE400 i telefonu wyślemy też szybko nasze profesjonalne zdjęcia (oczywiście aparat musi pracować na kartach SD), w sytuacjach, kiedy czas jest najważniejszy. Cena jest również mocną stroną sprzętu ADATA gdyż na rynku urządzenie można kupić w okolicach £29.34.

Autor tekstu: Jerzy Urbaniak

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here